343033985_640John Cage, 1952 yılında 4 dakika ve 33 saniye sessizlikten oluşan 4’33″(www.youtube.com/watch?v=zY7UK-6aaNA) eserini ilk defa piyasaya sürdüğünde, herkes parçayı şaşkınlıkla karşılamıştı.

Müzikte seslerden çok sessizliklere odaklanan Cage, Üzerinden 66 yıl sonra halen kendisinden ve eserinden ilgiyle bahsettirebiliyor.

Ücretsiz maillerin ve sosyal paylaşım sitelerinin çıkışını hatırlayalım. Aynı şekilde bu ücretsiz hizmetleri şaşkınlıkla ve şüpheyle karşılamıştık. Çok sonra anladık ki toplumsal birliği kurmak ve insana yatırım yapmak, giriş ücretlerinden çok büyük bir getiriye ve etkiye sahip.

Şimdilerde hayatımıza anlamakta zorlandımız yeni kuşak iletişimi ve tüketici davranışları giriyor. İletişim kurma ve iş yapış şekillerinin tamamen değişmesi söz konusu. Yukarıdaki örneklerdeki gibi bu iletişim farklarını ve çözüm yollarını sevmemiz ya da onaylamamız gerekmiyor ama kesinlikle anlamamız gerekiyor.

Şu anda hayatınızda müthiş olarak tanımladığınız fikirleri bir düşünün. Uygulamada kanıtlanmadan önce hepsi kulağa “felaket” olarak gelmiyor muydu?