IMG_2767 - Kopya
Sayın Dr. Çağlar Çoroğlu’nun liderliğinde gerçekleşen ve bu sene konuşmacı olarak ta katıldığım Edu Plus 11. Satış Zirvesi geçen hafta dolu dolu bir programla gerçekleşti.

Zirve sırasında konuşmacılarla birlikte dinleyicileri gözlemleme fırsatım da oldu. Sevgili hocam Yrd.Doç.Dilek Sağlık’ın zirvedeki sunumunda da belirttiği gibi, gerçeklik anı dediğimiz olgunun ne kadar önemli olduğunu konuşmalar sırasında dinleyicilerin yüzlerinden rahatça gözlemleyebiliyordunuz.

Dinleyicileri gözlemlerken aklımdaki soru ise şuydu:
Asıl amacı düşünce değişikliği ve/veya artı bir değer yaratmak olan biz konuşmacıların gerçek sahnesi konuşma yaptığımız platform muydu? Yoksa dinleyicilerin beyinlerinde onların hayatlarına dokunabildiğimiz anlar mıydı?

Sunduğumuz içerikten öte kime ne kadar dokunabiliyorduk? ve anlattığımız hikaye anlamlı bir sonuca ulaşıyor muydu?

Tabi günün başlığı satış olunca aklımdaki sorular satış konusuyla da birleşti.

Peki bir satışçının gerçek sahnesi neresiydi? Müşterilerinin karşısında olduğu anlar mi? Yoksa şirkete dönüp yaptıklarını anlattığı sunumlar mıydı?

Tabi ki bir satışçı için yöneticisinin bunlardan hangisini gözlemleyip, hangisine değer verdiği önemliydi. Peki bir yöneticinin sahnesi müşterilerin olduğu yerler mi? Takımındaki çalışanlarla yaptığı görüşmeler mi? Yoksa üst düzey yöneticilere yaptığı sunumlar mi?

Bu dağılım her yöneticiye göre değişse de, yöneticinin bu konudaki bakış açısı aslında altında çalışan satışçının sahnesinin neresi olacağını belirlemesi açısından çok büyük önem arz ediyor.

Bu bakış açısıyla yaptığımız işte ya da ilişkilerimizde gerçek sahnemizin neresi olması gerektiğini ve hitap etmemiz gereken gerçek motivasyonların neler olduğunu sürekli sorgulamamız yerinde olacaktır. Hep ayni şeyi yaparak farklı sonuç beklemek yerine, hitap ettiğimiz kitleye nasıl dokunduğumuzu tekrar gözden geçirmemiz yaptığımız işlerde büyük farklar yakalamamıza olanak sağlayabilir.

11. Satış Zirvesi konuşmama aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Edu Plus 11. Satış Zirvesinde “Birine Güvenmeye Nasıl Karar Verirsiniz?