submissionDövüş ve savunma sporlarının iş hayatına ve kazanmaya dair bir çok ipucu barındırdığına şahit olmuşumdur. Bunlardan biri de Kopenhag’da yapılan Brazilian Jiu-Jitsu Şampiyonasına katılan takım arkadaşlarım ile müsabaka öncesi katıldıkları son antrenmanda yaşadığımız ortamdı.

O son antrenmanda kulüpte yaptığımız şey takım ruhunu hissetmek için hedefleri gerçekleştirmeyi beklememekti. Müsabaka öncesi bir takım olunduğunu hatırlatacak küçükte olsa kutlamalar düzenlenmesi, takım üyelerinin takımın parçası olmaktan gurur duymalarını sağlıyor ve onlara özel olduklarını hissettiriyordu.

Bu sadece kol kola bir daire yapıp takımın ismini söylemek ve teker teker diğer tüm üyeler ile selamlaşmak bile olsa, bu kutlama ortamı takım üyelerinin sürecin sonuçtan önemli olduğunu hatırlamalarına, kazanma hissiyatını müsabakadan çok daha önce yaşamalarına ve kazanma duygusunu beyinlerinde canlandırmalarına olanak sağlıyordu.

Takım çalışması ile ilgili anonim bir alıntı takımı şu şekilde tanımlar “T.E.A.M.: Together Everyone Achieves More” (Beraber herkes daha fazlasını başarır)

Bu ortamı iş hayatında birlikte ortak hedefe doğru koştuğunuz takım arkadaşlarınızla olan iletişiminiz için de gözünüzün önüne getirin. Sizce de takım gibi hisseden kişiler aslında sadece beraber çalışan değil ama aynı zamanda da süreci, başarıyı ve yenilgiyi beraber göğüsleyen ve bunu düzenli olarak hatırlaması gerek kişiler değiller mi?